Filipíny

Filipíny jsou ostrovní stát skládající se z více než 7.000 ostrovů, nacházející se v tropickém pásmu jihovýchodní Asie. Díky své poloze se pyšní jednou z největších biodiverzit. Ať už to jsou mořské a pobřežní scenérie, podzemní řeky, vápencové ostrovy a jeskyně, nepropustné deštné pralesy, horské regiony s terasovitými rýžovými poli, majestátnými sopečnými útvary či úrodné nížiny, Zatímco zájemci o šnorchlování a potápění jsou okouzleni tamní vodní říší  - myriády tropických ryb obývající okolní vody, mezi nimiž například velrybí žraloci, největší to (pa)ryby vodní říše, s kterými si ve filipinských teplých vodách může zaplavat každý, i milovníci suchozemských tvorů si přijdou na své. Vzácný primát tarsier, podle nehož slavný Steven Spielberg prý čerpal inspiraci pro vzhled svého E.T. mimozemštana je jeden z příkladů o unikátnosti tamního ekosystému.

Přírodní krásy a divoká příroda nejsou jedinými důvody proč navštívit tento kout světa. Pro mnoho turistů jsou to lidé a jejich kulturní historie, co je nutí navtívit Filipíny. Mnoho lidí se shodne, že ačkoli jsou obecně lidé z jihovýchodní Asie velmi přátelští a pohostiní, jsou to právě normální filipínci, kteři svými nefalšovanými usměvy a přátelskými postoji k cizincům předčí všechny ostatní národy. 

Tak jako příroda, tak i jazyková a etnická diverzita je patrná. Na Filipínách se domluvíte circa 180 různými jazyky, přičemž Angličtina a Filipínština (Tagalog) jsou nejen oficiálními jazyky, ale také jazyky lingua franca, sloužící jako instrument pro dorozumívání mezi jednotlivými etnickými skupinami.  Mezi nimi patří např. Tagalog, Cebuano, Ilocano, Bisaya, Moro a také původní etnické skupiny jako Negritos a Igorot. 

Země se se svými celkovými 98 miliony obyvatel řadí mezi 12 nejlidnatějších zemí na světě. Letecká doprava je pravděpodobně nejoblíběnějším typem přepravy, neboť to zůstává nerychlejší způsob pro cestu mezi jednotlivými městy, mezi jednotlivými ostrovy. Na Filipínách se letenky prodávají způsobem, jakým se v Evropě prodávají lístky na autobus. Letenky jsou levné a ještě levnější mimo sezónu. Kanceláře leteckých společností bývají často přeplněné lidmi, chtějíc si rezervovat svůj let za rodinou, přáteli či kvůli práci. Filipínci a Filipínky jsou známí svou vůlí a ochotou cestovat za prací a to zejména mezinárodně. Podle nejnovějších předpokladů na světě se pohybuje kolem 8 milionů Filipínců (tzv. Balikbayan) pracující mimou svou vlast. Další přibližně 3 miliony pracují po celém světě nelegálně. Dalším zajímavým prostředkem dopravy, tentokráte pozemským, je legendární jeepney jehož původ lze již podle názvu odvodit z amerického džípu (Jeep) ze země, která v posledních staletích měla spolu se Španělskem na Filipíny asi vůbec největší vliv.

  

Rychlá fakta (k roku 2013):

A clickable map of the Philippines exhibiting its 17 regions and 80 provinces.

 

Počet obyvatel:
98.575.000

Hlavní město: 
Manila

Měna: 
Filipínské Peso () PHP.

Ceny běžných potravin a služeb vycházejí levněji jak v Čechách nebo Slovensku. 

Náboženství: 
Křesťanství (katolíci).
Islám (zejména na jihu země - ostrov Mindanao)

Jazyky: 
Oficiálními jazyky jsou filipínština (jazyk Tagalog) a angličtina, nicméně v zemi exituje dalších cca 180 místních samostatných jazyků .

Mezinárodní telefonní předvolba: 
+63

Silniční doprava: 
Na pravé straně (stejně jako v Čechách či na Slovensku), 

Časové pásmo:
(GMT+8), to znamená, že během zimního času je v 8 hodin ráno ve Velké Británii 4 hodiny odpoledne na Filipínách .
(CET+7), to znamená, že během zimního času je v 9 hodin ráno v Čechách 4 hodiny odpoledne na Filipínách.
(CEST+6), to znamená, že během letního času je v 10 hodin dopoledne v Čechách 4 hodiny odpoledne na Filipínách.

Kdy vycestovat:
Nejvhodnější doba na cestovaní do tohoto regionu je od listopadu do května. V ostatních měsících v roce se na Filipínách vyskytují deštivé období, která většinou obnáší přeháňka případně i déšť dlouhodobého charakteru. Během tohoto období jsou letenky pro místní lety na nejnižší cenové úrovni. Během deštivé sezóny, na Filipíny mohou udeřit i srážky v podobě tajfunu.

Vízum:
Čeští a slovenští turisté nepotřebují při vstupu do země vízum nepřesáhne-li doba jejich pobytu více než 30 dnů. Při pobytu delším, předchozí vyřízení víza je vyžadováno. Další informace například zde

Podmínky vstupu:
Zakoupena zpáteční letenka nebo letenka do další destinace.
Pas musí mít platnost delší než 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu. 
Při odletu ze země se na letišti platí odletová daň resp. letištní poplatek. Výše se odvíjí podle daného letiště a zda se jedná o vnitrostátní nebo mezinárodní let, 

Očkování:
Není nutné žádné nadstandardní, ale v případě delšího pobytu na venkově či v přírodě - mimo hotelové rezorty, doporučuje se očkování proti žloutence A, (případně i B) a břišnímu tyfu. Očkování proti choleře a žluté zimnici je vyžadováno, přilétáte-li ze zemí, kde jsou tyto nemoce rozšířené (tj. střední Afrika a jižní Amerika). 

Zdraví a bezpečnost:
Za normálních okolností nehrozí žádné výrazné nebezpečí. Země je pro turisty bezpečná ve dne i v noci. Až na pár výjimek, na které by se mělo brát zřetel:

Jih Filipín - díky velkému vlivu islámského separatismu se nedoporučuje návštěva jihozápadní části ostrova Mindanao, souostroví Sulu a poloostrov Zaboanga.

Tajfuny - těžko predikovat a težko ovlivnit, většinou přicházejí během deštivé sezóny, ale jeden z nejničivějších tajfunů - tajfun Haiyan udeřil na Filipíny na začátku suché sezóny v roce 2013. Filipíny si během let vyvinuli účinný varovný systém, takže riziko lze do jisté míry úspěšně eliminovat.

Horečka Dengue a Chikungunya - nemoce přenášené komáry proti nimž není vyvinuta žádná vakcína. Nelze nikdy vyloučit pravděpodobnost, že se jimi nakazíte. Riziko lze eliminovat dostatečnou ochranou proti komárům - repelentem (např. značka Life Systems) a pokrývkou těla. 


Bankovní karty:
České bankovní karty (Visa a Mastercard) lze na Filipínách využít pro platbu v kamenných obchodech a pro hotovost z bankomatů. Bankomaty stejně tak jako vybavení pro platbu kartami nejsou k dispozici na vesnicích či vzdálených regionech země. Vyjímky jsou hotely, které většinou umožnují bezproblémovou platbu kartou i mimo velké aglomerace.

 

Reference:
Víza: http://www.mzv.cz/manila/cz/viza_a_konzularni_informace/podminky_pro_vstup_na_filipiny/filipiny.html

 

 

 

zavřít okno

 

Zde můžete zanechat Váš komentář.

Kontrolní kód